• HAKKIMIZDA

YAPICI TİYATRO 2019 Nisan ayında Necmi Yapıcı ve Nihan Durukan Yapıcı tarafından kuruldu. 

Tiyatromuzun ilk oyunu, Mine Artu’nun yazdığı “BENİMLE DELİRİR MİSİN?” oyunuydu. İlk göz ağrımız “BENİMLE DELİRİR MİSİN?” yedi sezondur seyircisiyle buluşuyor. Beş yüzü aşkın oyunla hem Türkiye’de hem de Avrupa’da tiyatroseverlerle buluşan oyunumuz, bu sezon da seyircinin karşısında olacak. Evlilikte kadın ve erkek çatışmasını işlerken, seyirciyi de interaktif bir şekilde oyuna katıyoruz. Mine Artu’nun akıcı metnini, Necmi Yapıcı ve Nihan Durukan Yapıcı’nın performansıyla seyirciyle buluşturan oyunumuzu ilk günkü heyecanla sahneliyoruz. 

Yapıcı Tiyatro’nun kurulduktan hemen sonra sahneye taşıdığı ikinci prodüksiyonu ise “ORMANTİK KOMEDİ”. Necmi Yapıcı ve Nihan Durukan Yapıcı’nın birlikte kaleme aldığı komedi oyunu, biri evli diğeri nişanlı olan iki çifti şehir yaşamından uzakta bir kamp ortamına taşıyor. Başta teknoloji olmak üzere şehir yaşamının tüm alışkanlıklarından uzakta, kendileriyle baş başa kalan karakterler, hatalarıyla yüzleşirken, kendilerini keşfediyorlar. Tüm bu süreci komik bir dille işleyen oyunumuz, ilk sezonunda seyircinin beğenisini kazandı.  

Önceliğimizi Türk oyun yazarlarının yazdığı komedi eserlerine vermeye devam edeceğiz.  Mizah, bu topraklarda bize kalan büyük kültür miraslarından biri. Biz bu mirasın koruyucularından olmak istiyoruz.

Çocuklarımızı çok seviyor ve önemsiyoruz. Yapıcı Tiyatro olarak, çocuk oyunlarını da ilerleyen dönemde sahnelemeyi düşünüyoruz. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın, ruhen sağlıklı, mutlu, geleceğe umutla bakan, çağdaş, sanatsever bireyler olabilmeleri için üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. 

NECMİ YAPICI

Necmi Yapıcı, 18 Mart 1972 tarihinde İzmir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamlayan oyuncu, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nden mezun olmuştur.

“ÇITIR KÖY, MİĞFER, MAYMUN DAVASI” (İzmir Devlet Tiyatrosu)  “OSCAR‘’ (Tiyatrokare)  UZUN DONLU KİŞOT (Orta oyuncular) ve kendi yazıp yönettiği “PİJAMALI ADAMLAR” oyunlarında oynamıştır. 1996 yılında Tiyatrokare’de oynadığı OSCAR adlı oyunda yer almasının ardından, Atv’de yayınlanan komedi programı REYTİNG HAMDİ’nin kadrosuna dahil olmuştur. 1999 yılında başlayan ve Türk dizi tarihine geçmiş “AYRILSAK DA BERABERİZ”de “YIRTTIK ABİCİM YIRTTIK” sözüyle fenomen olan FERİDUN BİTİR karakterini oynamıştır. Ayrıca YALANCI ROMANTİK, DAYI, İMKANSIZ AŞK, FESUPHANALLAH, MERYEM, KOCAMAN AİLEM gibi dizilerde, KAHPE BİZANS, BEYAZ MELEK, ŞANS KAPIYI KIRINCA, OS- MANLI CUMHURİYETİ, MASKELİ BEŞLER KIBRIS, VEZİR PARMAĞI adlı sinema filmlerinde oyuncu olarak yer almıştır.

2019 senesinde Yapıcı Tiyatro’yu kuran yazar, yönetmen ve oyuncu Necmi Yapıcı, halen TRT de yayınlanan SEKSENLER dizisinde ÇAYCI MESUT karakterine hayat vermektedir.

NİHAN DURUKAN YAPICI

1975 İstanbul doğumlu olan Nihan Durukan Yapıcı, Kadıköy Halk eğitim Merkezi, Şahika Tekand Stüdyo Oyuncuları, Ferhan Şensoy Nöbetçi Tiyatro da oyunculuk eğitimleri almıştır. “Oğlum Adam Olacak” ve “Müzikli Kent” gibi oyunlarla oyunculuk hayatına başlayan Yapıcı, Karakolda ayna var, Berivan, Büyük Yalan, Bin bir gece, Home ofis, Seksenler gibi dizilerde de rol almıştır. Ayrıca oynadığı Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Son Cellat, Mandıra Filozofu İstanbul gibi sinema filmleri de vardır. Oyun ve Senaryo çalışmalarının yanı sıra “Sadece bir gecelik” adlı romanın da yazarıdır. “Hayatın içinden” ve “İstanbul’un en’leri” adlı TV programlarını da hazırlayıp sunmuştur.

Nihan Durukan Yapıcı, 2016 yılında kendisi gibi oyuncu olan Necmi Yapıcı ile evlenmiş ve birlikte kurdukları Yapıcı Tiyatro da oyuncu ve yazar olarak meslek hayatına devam etmektedir.