Mine Artu

1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü’nden mezun olmuştur. 1995 yılında Viyana Üniversitesi, Tiyatro bilimleri Yüksek Lisans Programı’na kabul edilmiştir. Vasati Dört Kişi adlı oyunu 1998 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenmiş ve aynı oyun 2003 yılında Devlet Tiyatroları repertuarına kabul edilmiştir.

1999 yılında TRT İstanbul Televizyonu’nda “Sait Faik Abasıyanık Belgesel Dramasını’nın çalışmalarına yapım ve yönetmen yardımcısı olarak görev almıştır. 2004 yılında Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” romanını TRT İstanbul Radyosu için 12 bölüm olarak uyarlamıştır. 2008 yılında TRT Ankara Televizyonu için hazırladığı 6 Bölümlük ÖTEKİ bel- geseli 2009 yılı Sedat Simavi Televizyon Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

TRT Ankara Televizyonu için yazdığı “ÖBÜR YANIM” adlı Belgesel Montreal Film Festivali’nde finalde yarışmış ve 66.Cannes Film Festivali kapsamında T.C. Kültür Bakanlığı stan- dında Dünya pazarı için satışa sunulmuştur. Yayınlanmış 5 kitabı ve TRT İstanbul Radyosu tarafından yayınlanmış 3 özgün radyo oyunu ve editörlüğünü yaptığı çok sayıda kitabı bulunmaktadır.

Yaklaşık 11 yıldır akademisyen olarak görev yapmaktadır.
Mine Artu, şu an Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir.